Úterý 12/7/2016

Uskupení fašistů, neonacistů a nacionalistů dostalo 600 tisíc eur od EU

Neonacistům, fašistům a nacionalistům z celé Evropy se povedl husarský kousek: získali na svou činnost 600 tisíc eur od jimi nenáviděné EU. Peníze získali pro projekt s nevinným názvem Aliance pro mír a svobodu, který sdružuje i Vandasovu DSSS a Kotlebovu ĽSNS, tak pro spřízněnou nadaci Europa Terra Nostra.


Řečníkem z momentky z roku 2011 není nikdo jiný, než Hervé Van Lanthem. Vlajka, vedle které sedí, je symbolem bílé nadřazenosti.

Zhruba před rokem jsme vás informovali o vzniku projektu Aliance pro mír a svobodu (Alliance for Peace and Freedom — APF), který sdružuje ultranacionalistické subjekty z celé Evropy. Mezi členy aliance patří řecký fašistický Zlatý úsvit, italská Forza Nuova, kterou vede současný předseda APF a bývalý militant napojený na italské fašistické teroristické organizace Roberto Fiore, belgické Národní hnutí, jehož tajemníkem je nepokrytý rasista, popírač holokaustu a člen rady APF Hervé Van Laethem, Kotlebova ĽSNS, ale i česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Alianci, včetně jejích zdrojů financování a napojení na Rusko, jsme podrobně představili v rozsáhlém článku.

O činnosti APF není reálně moc slyšet, letos se jí ovšem povedl husarský kousek: v lednu získala dotaci ve výši 400 tisíc euro, a to přímo ze zdrojů Evropské unie, proti které urputně vystupuje. Na AFP napojená nadace Europa Terra Nostra dostala dalších téměř 200 tisíc Euro. Tyto informace pochází z unijních dokumentů shrnujících příspěvky každoročně rozdělované Evropským parlamentem politickým stranám a nadacím fungujícím na evropské úrovni a v dubnu je zveřejnil švédský antifašistický časopis Expo.

Čtyřsettisícovou dotaci APF získala standardním postupem pomocí žádosti na Evropský parlament. K získání peněz z rozpočtu na podporu evropských politických stran stačilo v podstatě splnění formálních podmínek, mezi které patřilo i ověření, že strana přijímající finance respektuje evropské hodnoty. Přestože ve vedení strany sedí neonacističtí a fašističtí prominenti byla dotace udělena, jelikož Evropský parlament na webu APF nenašel „nic, co by bylo proti Evropě, svobodě nebo demokracii“.


Záběr z demonstrace italské Forza Nuova. Jejím šéfem je současný předseda APF.

Europa Terra Nostra je nadace, která vznikla v červnu loňského roku v Berlíně s cílem prosazovat politiku APF. Jejím předsedou je Dan Eriksson, švédský politik s kořeny v neonacistické scéně. Získané peníze z EU nadace  použila k organizaci květnového sjezdu nacionalistů s názvem „Manhemsdagen 2016“ ve Stockholmu. Akce „Manhemsdagen 2016“ se účastnila řada švédských nacionalistických politiků a aktivistů (včetně nekolika známých militantů) a dorazil i zástupce Zlatého úsvitu. A co by to bylo za vlasteneckou akci, kdyby do strun nehrábli neonacističtí bardi, v tomto případě zpěvák švédských RAC kapel Ferox a Svensk Ungdom. Projev pochopitelně přednesl i generální tajemník APF Stefan Jacobsson. Tento obdivovatel americké neonacistické teroristické organizace The Order má za sebou dlouhou historii neonacistického aktivismu včetně ozbrojených útoků.

Když zpráva o financování APF z peněz Evropského parlamentu vyplula na povrch, vzbudilo to mezi částí poslanců rozruch. Poměrně nedávno totiž unie měnila pravidla pro rozdělování peněz právě kvůli tomu, aby na ne nemohly dosáhnout organizace a spolky rozdmýchávající společenskou nenávist. Konkrétně se v kuloárech mluvilo, že to je opatření proti Movement for Europe of Nations and Freedom (MENF), síti vedené Marine Le Pen. Dotaci pro letošní rok APF už obdržela, ale Evropský parlament může nařídit opětovné přezkoumání toho, zda aliance neporušuje zakládající principy Evropské unie ve věci demokracie, úcty k lidským právům a základním svobodám.


Erik Lamprecht (zcela vpravo) a Hynek Rint (vedle něj) z Dělnické mládeže po schůzce APF vloni v Bruselu zcela spontánně vyjádřili podporu Rusku. Tomáš Vandas (ve skupince za transparentem) nemohl chybět.