Úterý 6/6/2017

Stovky evropských neonacistů míří na Trutnovsko na utajovaný festival

Dlouhou dobu to vypadalo, že velkým otevřeně neonacistickým koncertům v Česku definitivně odzvonilo. Ovšem 9. a 10. června se v autokempu Svatá Kateřina v Chotěvicích na Trutnovsku chystá akce, která nemá v posledních letech obdoby. Bohemia Excalibur Night má ambice stát se významnou mezinárodní neonacistickou akcí a čerpá inspiraci třeba z hudební části maďarského „Dne cti“, kam se každoročně sjíždí stovky neonacistů z celé Evropy. Ani sami pořadatelé, kteří pamatují devadesátá léta, se nijak netají tím, že chtějí navázat na aktivity tehdy fungujících organizací Bohemia Hammerskins a Blood and Honour Division Bohemia. Na festival si pozvali několik zahraničních kapel, mimo jiné i White Demons, ve kterých působí bývalý člen kultovní neonacistické kapely Skrewdriver.

 

UPDATE 7. 6. 2017, 12:00

Plánovaný víkendový náckovský festival Bohemian Excalibur Night byl před pár desítkami minut oficiálně zrušen. Sám promotér obepisuje kapely a zdůvodňuje to hrozícím odporem davů antifašistů přímo na místě, důvod je však mnohem prozaičtější - majitel areálu, kde se měla akce konat, zrušil po tlaku novinářů i veřejnosti pronájem. Děkujeme všem, kdo se ozvali!

 

The upcoming neo-Nazi Bohemian Excalibur Night festival has been canceled couple of minutes ago. While the promoter himself informed the bands that it was due to the possibility of huge antifa crowd showing up and trying to disrupt the event the reason was much more simple - the owner of the venue has cancelled the contract after the pressure from public and journalists. Thanks to everyone who spoke up!

 

Takto o zrušení informovali organizátoři akce:

E-MAIL from the Bohemia Excalibur Night organizzation :
Urgent: to all the bands involved in the Bohemia Excalibur Night concert. It is with great reg­ret and anger, that after working hard for the realization of this epic event wh­ich has no precedents in our Country, I am forced to cancel the event and postpo­ne it to a place and date uncertain. For serious security problems, today the police have withdra­wn the official perm­it for the realizati­on of this concert, the cause of this is the actual possibil­ity that there will be thousands of inte­rnational Antifa gro­ups on the site.

E-mail dall' organizzazione Bohemia Excalibur Night :
Urgente: a tutte le band coinvolte nel concerto di Bohemia Excalibur Night. È con grande rammarico e rabbia che, dopo aver lavorato sodo per la realizzazione di questo epico evento che non ha precedenti nel nostro Paese, sono costretto a annullare l'evento e posticiparla in un posto e data incerta. Per gravi problemi di sicurezza, oggi la polizia ha ritirato il permesso ufficiale per la realizzazione di questo concerto, la causa di questa è la possibilità effettiva che ci saranno migliaia di gruppi Antifa internazionali sul sito.

 

(English summary below)

S Hammerskins na věčné časy

V polovině 90. let zmítalo českými městy neonacistické násilí. Zvlášť krušné časy tehdy zažívalo hlavně Brno. V roce 1996 tam byl kvůli podezření za dvojnásobný pokus o vraždu zatčen místní neonacistický aktivista Martin Korec. Korec čin nejspíš skutečně nespáchal, ale symbolicky tím vyvrcholila činnost organizace Bohemia Hammerskins, k jejímž zakladatelům patřil. K jejímu konci přispěl i velký policejní zátah proti majitelům P.O. Boxů regionálních poboček organizace. Jedna z nich působila právě na Trutnovsku a spoluzakládal ji neonacista Karel Duben, který byl i textařem jedné nejznámějších českých neonacistických kapel Excalibur. Ta se dala dohromady v Trutnově a název festivalu k ní nejspíš odkazuje. Bohemia Hammerskins se hlásili k mezinárodní organizaci Hammerskins Nation, sdružující politicky aktivní rasistické skinheady otevřeně sympatizující s nacismem. Dodnes si udržují kultovní status, protože byli prvním úspěšným pokusem českých neonacistů o vybudování celorepublikové struktury. Po jejím rozpadu aktivity organizace částečně převzala česká pobočka mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour, která se oproti Hammerskins snažila být o něco otevřenější a méně vázaná na naziskinheadskou subkulturu. Dokázala uspořádat několik velkých koncertů, kterých se účastnilo 500-700 neonacistů. Mnozí tehdejší aktivisté na devadesátá léta, jejichž uvolněná a chaotická atmosféra jim umožnila terorizovat Romy, Turky, Vietnamce, anarchisty a víceméně kohokoliv, kdo se jim nelíbil, dodnes se slzou v oku vzpomínají. Vzpomínání na Bohemia Hammerskins a staré osobní vazby je drží i po 20 letech v kontaktu s neonacistickou scénou. Festival Bohemia Excalibur Night organizují lidé, kteří těží přesně z této nostalgie a pokouší se na zašlou slávu 90. let navázat. Letáky na festival se začaly šířit koncem minulého roku a kromě jmen několika kapel nesly i informaci, že pořadatelem jsou Bohemia Patriots. Abychom uvedli, koho pod tímto nicneříkajícím názvem hledat, musíme začít trochu zeširoka.

Nitky vedou ke Skrewdriver


Štěpán Holý v tričku kultovní slovenské nazi kapely Krátký proces, která hrála na vůbec první akci pořádané Bohemia Hammerskins a později se transformovala ve skupinu Juden Mord. Dort netřeba komentovat.

Někdy v průběhu roku se 2015 staršímu neonacistovi Štěpánovi Holému zastesklo po starých časech a začal se opět aktivizovat. Holý pochází z Trutnova, kde v 90. letech působila jedna z nejaktivnějších buněk Bohemia Hammerskins, ale asi před dvěma lety se stal gastarbeiterem ve Velké Británii. Kromě toho, že se v rámci svého aktivistického zmrtvýchvstání připojil ke straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), se také vrhnul na organizaci neonacistických koncertů. Velkou roli v tom nesporně hrál kontakt s Alexem Drakosem (vlastním jménem Alessandro Argiropulos). Do tohoto motorkáře s vizáží postrachu diskoték z přelomu tisícíletí byste možná neřekli, že má něco společného s nacismem. Jeho rodinné vazby ale vysvětlí víc. Jeho otcem je Steve Drakos alias Steve Roda (vlastním jménem Stefano Argiropulos). Toto jméno asi napoví jen zasvěceným, ale určitě jste už slyšeli o kultovní anglické neonacistické kapele Skrewdriver. V ní Drakos starší působil nejprve jako druhý kytarista a později hrál na basu. Jako basák se Skrewdriver nahrál i jejich album Blood & Honour (Krev a čest), pojmenované podle knihy ideologa NSDAP Alfreda Rosenberga. Stejný název nese i velmi známá mezinárodní síť, propagující nacistickou idelogii hlavně skrze organizaci koncertů white power kapel a vydávání jejich desek. Síť Blood & Honour založil právě zpěvák Skrewdriver Ian Stuart Donaldson. Steve Drakos je původem Ital, ale za svůj život mnohokrát přesídlil. Svou kariéru začal v boloňské Oi! kapele Nabat, po přestěhování do Británie se připojil ke Skrewdriver a pozdějí se odstěhoval do Řecka, kde se zapojil do kolektivu rasistických skinheadů a pořídil si syna Alexe. Ten se narodil během nahrávání alba Blood & Honour. Rodinné vazby Argiropulů vedou i do Česka, konkrétně do Trutnova. Tudy si našli cestu k českým neonacistům. Alex bydlí v Praze, kde si s otcem okolo roku 2008 založili studio a nahráli jednu z desek své společné elektronické kapely DerDrakos (později založili ještě projekt Front of Hell).


Alex Drakos

Už jsme nakousli téma spolupráce Štěpána Holého s Alexem Drakosem. Jejím prvním plodem bylo vydání prvního alba kapely White Demons, se kterou se v současnosti na RAC scéně pokouší prorazit Steve Drakos a které Alex Drakos dělá manažera. Holý se na procesu vydávání podílel. To ho pravděpodobně nakoplo k pokusu uspořádat v Česku festival, kde budou hrát nejen White Demons, ale i další známé neonacistické kapely. Nutno říct, že k organizaci festivalu se postavil zodpovědně. S přípravou začal skoro s ročním předstihem, několikrát přiletěl do Česka, aby mohl osobně domlouvat detaily a propagace propukla více než půl roku před plánovaným datem festivalu. Jak to v těchto kruzích bývá běžné, přípravy doprovází menší spory o peníze a o to, co kdo měl udělat a neudělal, takže na pozadí probíhá spousta pomluv.


Alex Drakos, Steve Drakos a Štěpán Holý na společné schůzce v Trutnově

 

Holý měl samozřejmě v Česku i jiné spojky, nejen ne zrovna spolehlivého Alexe Drakose. S oslovováním kapel mu pomáhal například jeden z dalších starých aktivistů Bohemia Hammerskins David Konečný, který byl v 90. letech několik let velmi aktivní v pořádání akcí nebo ve výrobě triček. Dnes je podobně jako mnozí jeho soukmenovci gastarbeiterem v Rakousku, ale když se vrátí zpět do Česka, občas se svými starými známými vyrazí do ulic. Jako třeba před dvěma lety, když společně se svou partnerkou Petrou Kohlerovou a několika bývalými členy brněnského chuligánského gangu JKG včetně dnešního šéfa Slušných lidí Zdeňka Pernici šli dělat problémy do kavárny Tři ocásci. Pernica a jeho „hnutí“ Slušní lidé u předvádění síly na různých akcích svých názorových oponentů zůstali.


David Konečný. Vlevo v tričku Blood and Honour England s Petrou Kohlerovou, uprostřed po fotbalové bitce v roce 2008, vpravo společně se svými soukmenovci při incidentu v kavárně Tři ocásci.

 

Tábory pro děti i násilné vydírání

Upoutávky na festival nezmiňují místo. Návštěvníci dostanou instrukce krátce před jeho konáním a až poté, co zaplatí vstupenky. To je u neonacistických akcí normální praxe, kterou se organizátoři snaží předejít problémům v místě konání. My ale víme, kde se Bohemia Excalibur Night bude konat. Holý hledal ve svém domovském kraji a nakonec si plácnul s provozovatelem autokempu Svatá Kateřina v Chotěvicích na Trutnovsku Lubošem Veleckým. Ten v něm obyčejně zajišťuje školy v přírodě a dětské tábory a podobně nevinné akce, ale v minulosti byl také podezřelý z toho, že zde se svým komplicem násilím držel podnikatele, kterého tím měli vydírat k uzavření desetimiliónové úvěrové smlouvy. Velecký i jeho komplic, u kterého policie našla nelegálně drženou zbraň, byli nakonec pro nedostatek důkazů zproštěni obžaloby.


White Demons v Budapešti. Na fotce vlevo se zástavou Blood & Honour Hellas: Steve Drakos (Nabat, Skrewdriver, DerDrakos, Front of Hell), Georgios Pandremenos (No Surrender, Social Defeat) a Albertos Lianos (No Surrender, War Criminals, Pride and Pain a další). Na fotce vpravo Steve Drakos během proslovu.

To, že se akce má odehrát ve Svaté Kateřině, není náhoda. Luboš Velecký je starý známý organizátorů, hlavně nazi-metalisty Pavla „Palluse“ Krupičky, aktuálně usazeného ve Dvoře Králové. Právě on pronájem kempu domluvil. Kemp má být během akce uzavřený, aby si jeho účastníci uvnitř mohli dělat, co chtějí, a zvenku ho má hlídat najatá sekuritka, aby se dovnitř nedostal nikdo nepovolaný. Organizátoři si podle našich informací s největší pravděpodobností vybrali bezpečnostní agenturu Berserk, která zaměstnává i osoby s vazbami na ultrapravicovou scénu.

 

Sraz nácků z celé Evropy

Holý se svými kumpány organizaci festivalu věnovali spoustu energie a očekávají, že se na něj sjedou návštěvníci z celé Evropy. Očekává návštěvnost v řádu několika stovek lidí. Tomu odpovídá i nabídka kapel, která slibuje jména z celé Evropy. Některá z nich se v neonacistických či neofašistických kruzích v poslední době těší velké oblibě.

 

Steve Drakos jako basák Skrewdriver. Vlevo během koncertu vedle Iana Stuarta Donaldsona a vpravo během nahrávání alba Blood and Honour

První místo na letáčku zcela očekávatelně zabírají White Demons, současná kapela Steva Drakose, o kterém už byla řeč. Steve v ní hraje společně se členy řeckých kapel No Surrender a Social Defeat, které vzešly z okruhu aténské odnože Blood & Honour. Zejména No Surrender ve svých textech i na obalech svých nahrávek otevřeně adorují myšlenky nacismu a rasismu. Za svoji krátkou existenci stihli White Demons vydat už zmíněnou desku, se kterou pomáhal i Štěpán Holý, a zahrát jediný koncert. Ten se uskutečnil na letošním budapešťském Day of Honor. „Den cti“ (o ročníku 2009 jsme psali zde v souvislosti s účastí české kapely Nomisterion v doprovodu několika kádrů DSSS) je akce organizovaná lidmi z maďarské pobočky Blood & Honour, takže pozvánka pro White Demons, kteří stejnou organizaci zastupují ve své zemi, nebyla překvapivá. Steve Drakos dokonce v Budapešti vystoupil i s projevem a společně se svými spoluhráči pochodoval s transparentem Blood & Honour Hellas. White Demons jsou velmi ambiciózní projekt, kterým se Steve Drakos snaží zajistit si slávu v rasistické rockové scéně poté, co jeho elektronické projekty DerDrakos a Front of Hell pohořely. Kapela má profily na všech možných sociálních sítích a snaží se být vidět. Veškerá propagace kapely, kterou má na starosti její manažer a Drakosův syn Alex, se samozřejmě točí okolo Stevova působení ve Skrewdriver. Poté, co o něm nebylo desítky let slyšet, to vypadá až směšně. Při pozorování Stevovy posedlosti vlastní důležitostí a Alexovy urputné manažerské snahy se nám jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že Drakosové na Stevově krátkém působení v legendární RAC kapele chtějí jednoduše vydělat. Vypadá to, že Drakosům jsou byty v Praze, Boloni a Aténách, přímořská hacienda a pozemky okolo Prahy málo.

 

Obaly kapely No Surrender, kde hrají dva členové White Demons

Dalším tahákem festivalu mají být Italové Legittima Offesa z Drakosovy rodné Boloně. Je to kapela, která vznikla v roce 1998 v prostředí ultranacionálně smýšlejících rasistických skinheadů a v tomto prostředí i nadále zůstává. Jejich zpěvák Luigi „Gigi“ Guerzoni si odseděl několik let ve vězení za to, že spolu se třemi dalšími nazi-skinheady brutálně napadnul studenta, který se ozval proti jejich urážkám na adresu člověka s černou barvou pleti. Napadený skončil s těžkými úrazy hlavy v nemocnici a je doživotně zjizvený v obličeji. V roce 2005 se podílel na zbití cizince. Nebylo to první napadení, které měl Gigi na svědomí, ale tehdy za něj byl poprvé potrestán. Gigi je militantním přívržencem italské ultranacionalistické strany Forza Nuova (o té jsme psali ve spojitosti s ruskou podporou evropským nacionalistickým projektům) a byl krajským předsedou její mládežnické organizace. Kapela má vazby na fotbalové chuligány a je známá i kvůli svým fanouškům, kteří si říkají „White Kriminals“. Legittima Offesa má za sebou dlouhou řadu koncertů na nejrůznějších neonacistických akcích po celé Evropě. Několik jejích nahrávek vyšlo u white power music vydavatelství Barracuda Records.


Legittima Offesa na večírku francouzské pobočky Blood & Honour

 

Polští Obłęd sice nejsou moc stará kapela, ale její členové toho už mají za sebou dost. Kytarista Wojciech „Czerwony“ Czerwiński a baskytarista Robert „Kadi“ Osolinsz už v polovině 90. let společně hráli ve známé kapele Konkwista 88. Ta byla otevřeně rasistická, antisemitská a hojně využívala nacistickou symboliku. Jejich nejznámější nahrávka se jmenovala Krew naszej rasy. Obłęd dodnes na koncertech hraje písně od Konkwista 88 a některé z nich kapela i znovu nahrála. Jejich album Powrót Na Front vyšlo u amerického white power vydavateství Strong Survive Records (SS Records). Členové Obłęd se podobně jako jejich krajané Legion Twierzy Wroclaw, o kterých jsme psali nedávno, pohybují v okruhu uskupení Club 28. To je navázané na polskou odnož Blood & Honour (písmena 28 značí 2. a 8. písmo abecedy - B a H, tedy Blood and Honour). Ta se od členů skupiny kvůli jejich údajnému kladnému postoji k tvrdým drogám sice distancuje, ale Obłęd jsou s jejími sympatizanty často k vidění. I mezi polskými nácky jsou velmi oblíbení a jejich píseň „Bo tu jest Polska” byla neoficiální hymnou neonacistického Marszu Niepodległości v roce 2013, během kterého došlo k masivnímu útoku na squat Przychodnya.


Baskytarista (první zleva) a kytarista (třetí zleva) z Obłęd v mikinách francouzské pobočky Blood & Honour.


Obaly kazet kapely Konkwista 88, kde působili dva z členů Obłęd

 

Členové Nordica v Itálii v roce 2014. Fotka je z výjezdu na sjezd italské ultranacionalistické strany Forza Nuova. Společně s ním se konal festival Boreal, kde Nordica vystoupila.

Vystoupit mají i Nordica, v současnosti asi největší polská neonacistická kapela, která byla dříve známá pod názvem Agressiva 88, ale kvůli snahám oslovit širší veřejnost se přejmenovala. Agressiva 88 využívala nacistickou symboliku a na jejích deskách se dá najít neskrývaný rasismus a antisemitismus. Asi nejznámější skladba kapely se jmenovala „Biała kurwa czarnucha“ („Černochova bílá kurva“), ve skladbě Sen zase zpívali:

Neztrácej naději na změnu, vítr znovu nese píseň vítězství, orel znovu povstal, pták vítězství, vlaje znak svastiky.

Takto jasné sdělení bylo moc i na polské krajně pravicové politilky, kteří se od kapely začali distancovat. Po transformaci v Nordica se kapela textově a vizuálně částečně umírnila, ale naživo pořád hraje coververze skladeb od neonacistických kapel jako Konkwista 88 nebo dokonce i od českých Buldok. Nordica je často vidět na nejrůznějších neonacistických akcích po celé Evropě a pravidelně vystupuje na velkém polském ultranacionalistickém festivalu Orle Gniazdo, který členové kapely spoluorganizují. Zpěvák Tomasz Kuś je členem ochranky Marszu Niepodległości. Nakonec snad jen dodejme, že zpívání otevřeně neonacistických textů členům Agressiva 88 nejspíš chybělo, a tak je dnes občas hrají pod názvem SPS.


Obal CD od Agressiva 88

 

Maďarské neonacisty přijedou na doporučení moravského nácka Radima Pěrky na festival reprezentovat Fehér Törvény. Je to také starší původně nazi-skinheadská kapela, která začala hrát klasický Oi!/RAC styl okolo roku 1995. Po několika letech si dala pauzu, v roce 2002 se znovu obnovila a pokračuje dodnes. V obnovené podobě začala vstřebávat hlavně vlivy amerických NSHC kapel jako Blue Eyed Devils a s nimi i životní styl, který už není tolik spjatý se skinheadskou subkulturou. Dnes jsou někteří členové Fehér Törvény dokonce abstinenti. Většinu svých nahrávek kapela vydala na vlastním labelu BHS Service. Ten je napojen na stejnojmennou partu, kterou členové Fehér Törvény založili v roce 1997. BHS Service se zaměřuje na propagaci myšlenek nacionálního socialismu pomocí organizování akcí, vydávání nahrávek a zinů nebo politických newsletterů. Vrcholem diskografie kapely je společná nahrávka s Brigade M, kteří byli jednou z nejvýraznějších belgických neonacistických kapel druhé poloviny 90. let.


Fehér Törvény na koncertu v Itálii. Na levé straně pódia visí jejich logo se stylizovaným White Power znakem.

 

Mistreat je jedna z vůbec prvních nazi-skinheadských kapel z Finska. Vznikla v roce 1988 ve městě Kouvola a od počátku byla spojena s rasistickou a neonacistickou scénou. Mistreat během let několikrát změnili sestavu a vydali několik nahrávek, na kterých jsou skladby s názvy jako „Keep Finland Clean“ (Udržme Finsko čisté), „Save our Race“ (Zachraňme naši rasu), „I Hate Faggots“ (Nenávidím buzeranty) nebo „88 No Remorse“ (88 Žádné výčitky). Nejaktivnější byli Mistreat v letech 2001-2005, kdy také vydali společnou desku s kultovní americkou kapelou Bound for Glory, jejíž klíčový člen Ed Wolbank byl jednou z vůdčích osobností amerických Hammerskins. K těm má kapela celkově velmi pozitivní vztah. Na album „Never Forgive... Never Forget“ zařadili píseň „We Salute You, American Hammerskins“, kterou jím vzdávají hold. Vloni byli také hlavní hvězdou Hammerfestu, velkého festivalu pořádaného divizí Hammerskins z jižních států USA.


Momentka z koncertu Mistreat

 

Katastrof je kapela ze severní Itálie. Je další z řady hudebních skupin s otevřeně neonacistickou profilací, o čemž svědčí i její podtitul „árijský rock“. Kapela má na svém kontě například nedávný koncert na Slovensku, kde vystupovala společně s již zmiňovanými Obled a také s modlou slovenské hudební nazi scény, kapelou Krátký proces. V rozhovorech se Katastrof hlásí k NS (národně socialistickému) hnutí a zdraví své příznivce například takto: „i want to give a big HAIL to all the warriors in Europe, and stay fighting for ours land!“


Katastrof na koncertu ve Varšavě

Jedním z posledních přírůstků do sestavy festivalu jsou Němci Ungebetene Gäste. Je to nepříliš známý projekt několika známých neonacistických hudebníků, jejichž kapely hrávají na akcích pořádaných pobočkami Blood & Honour. Ungebetene Gäste mají sice texty o pivu, fotbale a přátelství, ale sdílí členy například s Painful Awakening nebo Komando Ost a desky vydávají na jednom z nejaktivnějších německých ultranacionalistických vydavatelství Front Records.

 

Na festivalu nakonec plánují vystoupit jen dvě české kapely. Přestože se pořadatelé snažili o to, aby v pátek zahrála kapela Buldok, která je legendou mezi neonacisty v celé Evropě, kvůli jejímu současnému vokalistovi Jaroslavu Pagáčovi (známý ze sólového projektu Reborn a kvůli podpoře Mariána Kotleby) spolupráce nakonec nedopadla. Zahrát na akci, kde vystupují naprosto otevřeně rasistické a nacistické kapely, může přinést nepříjemné následky a čeští a slovenští interpreti se až na několik výjimek jednoduše bojí. První z těchto výjimek jsou Violence Station z Děčina, o kterých jsme už několikrát psali. Ti už si stihli zahrát na vzpomínkovém koncertu na zpěváka Skrewdriver Iana Stuarta Donaldsona, který pořádala organizace Blood & Honour, a členové kapely mají za sebou působení například ve staré white power kapele Ortel (kapela z Děčína, neplést se známějším Ortelem z Plzně) nebo v NS black metalu Sekhmet. Druhá česká kapela, která má podle našich informací vystoupit, jsou Sons of Bohemia. Jednoduše je jde popsat jako Ortel pro chudé. Se svýmý známějšími souputníky svého času často vystupovali, dokud se neobjevila fotografie Tomáše Ortela držícího kolem ramen romskou holčičku, což rasisté Sons of Bohemia nevydýchali. Kapela začínala jako revival Orlíku a podporuje ji chrudimský obchod s neonacistickým oblečením Landsershop. Původně měly na akci vystoupit ještě projekty Reborn, Old Firm, Rota Nazdar a Faktor Identity, ale všechny svou účast nakonec odřekly. Kolovaly informace i o tom, že plánovala zahrát česká neonacistické legenda Vlajka.

 

Holého velké plány

Bohemia Excalibur Night má být největší neonacistickou hudební akcí, jaká se v Česku od konce devadesátých let uskuteční. Organizátoři očekávají okolo 500 navštěvníků, z toho většinu ze zahraničí, ale původní očekávání byla ještě větší. Některé kapely ovšem odřekly, jiné si řekly o velké peníze a propagace také nejde tak, jak si ji organizátoři představovali.

Za festivalem je ale i ambicióznější plán. Měl by spustit aktivity organizace Bohemia Patriots, kterou se Holý s pomocí Drakose pokouší dát dohromady po vzoru stuktur Bohemia Hammerskins. Ty byly přísně hierarchické, stavěly na autoritě a členem se člověk mohl stát až po určité čekací době. Neměli bychom ale zapomínat ani na to, že Holý se zmítá v dluzích a festival této velikosti se určitě jeví jako šance alespoň částečně se finančně zahojit.

 

Summary in English:

Hundreds of neo-Nazis from all around Europe are coming to Czech Republic for a secret festival

A secret music festival for hundreds of neo-Nazis from many European countries is about to take place near the town of Trutnov on June 9-10, 2017. The line-up is full of openly neo-Nazi bands from many countries - Hungary, Italy, Finland, Poland, Greece... These bands sing songs that are openly antisemitic and racist and their members are often directly connected to the international neo-Nazi network Blood & Honour. The aim of the festival, besides providing a space for racists and Nazis to have fun and spend money, is to connect neo-Nazi activists across Europe and revive the structures from the 90's - from the time when hate crimes against people of different skin colour or violence against punks were a regular thing in our streets.

Who are the organizers behind this thing called Bohemia Excalibur Night? Štěpán Holý - well-known neo-Nazi from the 90's, important member of local Hammerskins group (Hammerskins were a pre-Blood & Honour hate group consisting of racist skinhead activists), and along with him Steve Drakos and his son Alex. Steve Drakos played second guitar and bass in the legendary NS band Screwdriver that basically founded the Blood & Honour organization. His son is a manager of his new band White Demons that represents Blood & Honour in Greece. His new band also consists of ex-members of No Surrender, a band famous for singing about the Third Reich and putting SS-officers on their album covers.

Other bands on the line-up? For example Legittima Offesa, an Italian band with a racist ex-con behind the mic, Obłęd from Poland, which is a new band of members of notorious Konkwista 88 (88 = HH as in Heil Hitler), or Finnish homophobes, racists and neo-Nazis called Mistreat. There are not many Czech bands on the line-up as they are probably nervous about taking part in such an openly Nazi event. However, the organizers found a convenient Czech partner in the owner of Svatá Kateřina camp in Chotěvice, Trutnov region, Czech Rep. where the event is to take place. This venue usually hosts summer camps for kids and off-site school programmes, but this time, it will serve to help Czech neo-Nazis to gain money and contacts and to strengthen the network of people who believe that members of ethnic, sexual and other minorities have no right to live.

Spread the word. For more details, contact kontakt@antifa.cz.