Úterý 22/3/2016

O mužích, kteří ochrání Evu Hrindovou

Sdílej kraviny a panuj — tak vypadá strategie představitelů Bloku proti islámu v jejich tažení do voleb. V následujícím článku vám přinášíme malou sondu do nakládání s informacemi českých islamofobů. Dozvíte se, jak se opět našel Peroutkův článek „Hitler je gentleman“, nebo to jak ruští neonacisté ochrání Evu Hrindovou z Bloku proti islámu (BPI).

Plodný týden v dezinformačních vodách zahájil vyhořelý rocker Aleš Brichta, který po boku Pepy Nose a dalších „angažovaných umělců“ pravidelně podporuje česká islamofobní uskupení. V úterý na svém facebookovém profilu sdílel fotografii výtisku časopisu Přítomnost, kde měl podle Miloše Zemana vyjít článek Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“, spolu s nutným dovětkem: „A o tomhle média mlčí“. Bohužel pro Aleše Brichtu, média tentokrát mlčí proto, že jím uveřejněná fotka je podvrh, který z žertu zanechal šéfredaktor Týdne Jaromír Slomek v Čapkově vile. Na stejný podvrh naletěla  již před tři čtvrtě rokem Radmila Kleslová z hnutí ANO, což proběhlo všemi hlavními českými médii. Brichtu následně několik lidí na zjevný falzifikát upozornilo a donutilo post nahradit rozpačitou omluvou.

 

O čem média nemlčí

Neřešitelný rozpor mezi tím jak „média mlčí“ a tím, že většinu informací mají čeští „islamoklasté“ z mainstreamových médií se projevil v tom, jak množství „islamoklastních“ webů včetně stránky Islám v ČR Nechceme  nadšeně sdílela článek z novinky.cz Mladí ze Západu míří do Česka. Cítí se tu bezpečněji . Novinky.cz, podobně jako prakticky všechny české zpravodajské weby, recyklují převážně agenturní zpravodajství a ve snaze o co největší „reach“ ho často upravují za hranici pravdivosti. Navazují tak na „dobrou tradici“, když v době proti-romských protestů zásobovaly český mediální prostor smyšlenými zprávami o útocích Romů. Posledním počinem Novinek byl článek o přílivu mladých Evropanů do České republiky. Evropané se z důvodu obav před „radikály“ v jejich domovských státech měli stěhovat do bezpečnostní oázy — Česka. Celá zpráva opírala svojí autoritu o sociologický průzkum, jehož existenci si autoři z Novinky.cz prostě vymysleli. Když je po pár dnech na lživé informace upozornil reportér České televize Jan Moláček, redaktoři Novinek zaměnili fiktivní soukromou agenturu za neexistující data z Českého statistického úřadu. Po dalším upozornění byli nakonec donuceni celý článek zbavit opory ve vodách sociálního výzkumu a doplnit jej omluvou.

Eva Hrindová a ruští náckové

Týden přešlapů a ramenatých zpráv završila funkcionářka Úsvitu s Blokem proti islámu a kandidátka do Senátu v Olomouckém kraji – Eva Hrindová. Ta zveřejnila fotku domněle polských potetovaných svalovců, kteří — na rozdíl od Němců — stojí v první hrázi proti „islámským kurvám“. Hrindová fotku sama opatřila několika komentáři ve znění: „Naštěstí pořád existují lidé – především muži – kteří jsou připraveni ženy chránit a ne je pitomou politikou dát všanc hordám nadržených imigrantů“.

 

Koho ve skutečnosti budoucí kandidátka do Senátu a členka Bloku proti islámu propagovala, a kdo jsou ti „muži, kteří nás mají chránit proti hordám nadržených imigrantům“?

 

Jedná se o neonacisty z Ruska a uvedená fotografie pochází z natáčení následujícího videoklipu.

 

 

 

Náckové podle Dědy Mráze

Pozorný divák si všimne řady tetování s nacistickou či ultranacionalistickou tématikou a propagace ruské neonacistické značky oblečení a série turnajů v bojových sportech pod názvem „White Rex“. Ve videu samotném se to hemží vytetovanými totenkopfy, variacemi na slovanské svastiky a dalšími symboly, které aktéry celkem jednoznačně pojí k ruské neonacistické scéně.

 

Důvod je prostý: pod videem je podepsaná skupina „По программе Дедушки Мороза“, v českém překladu „Podle programu Dědy Mráze“. Nejedná se o nic jiného, než o skupinu aktivních a notoricky známých ruských neonacistů, jejichž valná většina v minulosti působila v nechvalně známé organizaci „Славянский Союз” – Slovanský Svaz (zkráceně SS), kterou založil na konci 90. let ruský ultranacionalista Dmitrij Demuškin. Členové Slovanského Svazu prosluli především popíráním holocaustu, tetováním s neonacistickou tématikou, militantními videi a propojením s ruskými chuligánskými skupinami a místním podsvětím. Většina propagačních materiálů skupiny vypadá prakticky identicky. Parta vysteroidovaných nácků střídavě cvičí a střídavě mluví na kameru v efektivně sestříhaných klipech o „panslovanské hrdosti“, „bílé síle“, „obraně Ruska a Evropy“ a v neposlední řadě i o zdravém životním stylu. O výše zmíněná fakta se opřel Městský soud v Moskvě, který organizaci v roce 2010 zakázal a uvrhl do ilegality.

Ve skutečnosti se kromě zřejmého vykrádání subkultury straight edge jedná o chytrý byznys a popularizaci vlastních konfekčních značek a skrytě i o obchod s dovezenými anaboliky. Jedním ze zakladatelů „Programu Dědy Mráze” a sportovního klubu, kde vzniká většina propagačních klipů, je Maxim Romanov, bývalý člen Slovanského Svazu.

 

Ústřední postava z fotografie, která se objevila na facebooku Evy Hrindové, je další ruský neonacista a člen Slovanského Svazu — Roman Kvaša. Kvaša vystupuje téměř ve všech klipech skupiny s páskou kolem levé ruky. Podle fotek zjistíme proč — zdá se, že má (narozdíl od Evy Hrindové) Německo celkem v oblibě.

 

Roman Kvaša s dobře viditelnou svastikou na levé ruce a další aktér videa.

 

Skupina má kromě velmi sledovaných stránek na sociální síti vKontakte i facebookový profil PPDM X Straight Edge X Father Frost Mode Z mnoha dalších důkazů o politickém přesvědčení dotyčných lze uvést například videoklip projektu z roku 2013, ve kterém úvodní znělku akusticky zahrál zpěvák neonacistické kapely Kolovrat.

 

Na závěr

Mimochodem, kouzlo nechtěného pak už snad jen doplňuje fakt, že YouTube kanál skupiny, kterou propaguje Hrindová s útěšným komentářem o mužích, kteří ochrání evropské ženy, končí koncovkou „1488”. Notoricky známá číslovka 88 odkazuje k nacistickému pozdravu Heil Hitler, nicméně číslovka 14 je odkazem na „14 slov“ neonacisty Davida Lanea: " Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé dětí.“ Pokračování pak má v dalším mezi neonacisty notoricky známým výroku Davida Lanea: "Jelikož krása bílé árijské ženy nikdy nesmí zmizet z povrchu zemského."

Hrindovou pochopitelně nepodezíráme ze znalosti skutečného zdroje fotografie. Naopak — pokud nám několik výše zmíněných kauz z posledních dnů něco říká, tak je to právě to, že islamofobové velmi často vůbec netuší, o čem mluví a velmi rádi vybírají nahodilé či zkreslené informace k přesvědčování vlastních oveček s absencí kritického myšlení.