Úterý 3/4/2007

Mladý, hrdý, nácek

www.antifa.cz27. března jsem v Plzni navštívil v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět" promítání britského filmu, jenž se v originále jmenuje Young, Nazi and Proud. Autorem snímku je reportér David Modell, který se v něm zaměřil na jedinou osobu - Marka Colletta, mladý kádr Britské národní strany (BNP). Lze vypozorovat, že mladý ultrapravičák zpočátku bere natáčení jako politickou reklamu. Postupně k němu autor více a více proniká, a tak Mark Collett kolikrát nepokrytě přiznává své sympatie k nacistickému Německu a pro něj velkým osobnostem jako je Adolf Hitler (ale také Churchill a Stalin). Hlavní protagonista však netuší, že jeho upřímné zpovědi zabírá tajně kamera. Autor tak zaujímá kontroverzní postoj, když porušuje slib natáčené osobě. Osobně si za svým počinem stojí. I když chápe, že porušil určité etické hledisko své práce, považuje za velmi důležité odhalení přetvářky předáků Britské národní strany.

Příběh začíná předvolební aktivitou Marka Colletta a jeho soukmenovců, kdy chodí dům od domu a přesvědčují lidi, že je nutné volit právě je, jelikož oni jsou jediní schopni plnit sliby. Přichází i okamžik krátce po vyhlášení výsledků voleb, kdy se naplno projevuje jeho arogance tváří v tvář protifašistickým aktivistům. Následuje sonda do Collettova soukromí, rozhovor s rodiči, kteří v něm vidí nadějného politika, a promoce, kde se na hromadné fotografii ztrácí zcela vzadu zastíněn svými tmavšími spolužáky. Jeho neoblíbenost v kolektivu studentů je patrná již na první pohled. Film nás zavede i na neveřejný mítink Britské národní strany, mezi jejímiž členy nechybí ani postavy s vytetovanými nacistickými symboly. Collet se zde představuje jako nadějný řečník a jeho nenávistná řeč má velký ohlas. Předseda strany si ho dokonce umí představit jako svého nástupce. Na mítinku mu vypomáhá i jeho sestra. Později však se velmi k velké nevoli svého bratra stydí za to, že jí její okolí spojuje s BNP.

Mimo okruhu příznivců strany se zdá, že Collett nemá jiné přátele. Kvůli své ideologii nemá ani velké štěstí mezi ženami. Na jednu stranu vzbuzuje se svými názory a činností odpor, na stranu druhou lítost jakožto poměrně frustrovaný člověk. Především, když se v závěru filmu snaží neobratně lhát a je odhalen jako malý školák. V tomto okamžiku přichází i pro diváky vtipné odhalení. Ačkoliv Collettova matka prohlásila, že autor a její syn si jsou velmi podobní a mají dokonce stejný nos, David Modell odhaluje mladému náckovi, že má židovské předky a jeho představu o spokojeném životě ve třetí říši ani trochu nesdílí.

Plzeňské publikum mě mile překvapilo, jelikož sál byl naplněn do posledního místa a muselo být přidáno ještě několik řad židlí. Po promítání se konala beseda, při níž pozvaný řečník přenesl poselství filmu do našich podmínek a upozornil, že místní neonacisté se obdobně snaží navenek tvářit jinak než se projevují v soukromí a na uzavřených srazech. Přiblížil také snahy neonacistů proniknout do politiky, jejich scénu na Plzeňsku, jak je lze dnes poznat, jaké jsou jejich oblíbené značky apod. Přínosný večer.

(Young, Nazi and Proud / UK / 2002 / 49 min)

Stránky autora:
www.davidmodell.com

Upoutávka k filmu:

href="http://www.ceskatelevize.cz/specialy/jedensvet2007/trailery-11546" class="odkaz">www.ceskatelevize.cz/specialy/jedensvet2007/trailery-11546