Neděle 27/12/2015

Jiří Sláma opět zasahuje

Sláma tehdy na zveřejnění informací o tom, že členové jeho kapely Rollberg jsou dobře známé tváře neonacistické scény, reagoval prohlášením, že to je uzavřená kapitola jejich životů, která pramenila z mladické nerozvážnosti. Už tehdy nebyly jeho argumenty nijak přesvědčivé. Minulou sobotu Rollberg opět ukázali, kam ve skutečnosti patří. Odehráli totiž koncert ve společnosti dvou další kapel, jejichž spříznění s neonacistickou scénou je naprosto zřejmé.

 


Jiří Sláma na koncertu 19.12.2015 v protiimigračním triku, které vyrábí jeho internetový obchod. V pozadí plachta Sons of Bohemia.

První z nich je Gabreta, hudební skupina složená z bývalých členů Národního odporu Jih a neonacistické kapely Imperium. Gabretě a Imperiu jsme věnovali celý článek.

 

 


Gabreta propaguje trička neonacistické kapely Imperium. Zisk z prodeje šel na podporu jejího zpěváka, který byl v souvislosti s propagací neonacismu odsouzek k pobytu ve vězení. Trička nechal vyrobit neonacistický obchod Hatecore Shop.

S Rollberg a Gabretou vystoupili ještě Sons of Bohemia. Ti začínali jako revival Orlíku a jsou mezi nácky zavedení jako jakási radikálnější verze Ortelu. Obě kapely spolu i často vystupovaly, dokud se na netu neobjevila fotografie zpěváka Ortelu Tomáše Hnídka, jak na koncertu drží okolo ramen holčičku tmavší pleti. Kapelu sponzoruje Landsershop, chrudimský obchod prodávající oblečení neonacistických značek jako Ansgar Aryan, Mighty Warrior nebo Grassel. Značku Ansgar Aryan Sons of Bohemia přímo propagují - její logo mají na koncertní plachtě a její oblečení nosí ve videoklipech. Na koncertu s Rollberg hrál na bicí se Sons of Bohemia Tomáš "Medák" Brzek z Kladrub, který se mezi neonacisty pohybuje dlouhé roky. Malý fotopříběh o jeho neposlušní pravačce si můžete prohlédnout v našem starším článku.

 


Koncert Sons of Bohemia, na kterém se role ochranky zhostil Vlastimil Pechanec, odsouzený za rasistickou vraždu, a pořadatel neonacistických demonstrací Pavel Matějný.

Jiří Sláma může tvrdit jak chce, že neonacistická minulost jeho spoluhráčů je pryč, ale těžko tomu bude někdo věřit, dokud Rollberg bude hrát po boku kapel jako Gabreta nebo Sons of Bohemia.