Pátek 28/7/2017

Jak Identitáři ztroskotali

Generace Identity minulý týden s velkou pompou zahájila svůj projekt „Defend Europe“, který si kladl za cíl komplikovat záchrané operace ve Středozemním moři. Ještě než se jejich loď vůbec dostala na Sicílii, dostal jejich projekt první trhliny

Celoevropská ultrapravicová organizace Generace Identity, která má i (naštěstí marginální) zastoupení v České Republice, patří mezi hlavní původce hoaxu, že neziskové organizace zachraňujicí lidi ze Středozemního moře kooperují s pašeráky. Tento argument byl také jedním z hlavních důvodů, proč spustili kampaň „Defend Europe“, jejímž cílem bylo narušovat záchrané operace ve Středozemním moři. Pokud by se jejich záměr podařil, mohl by způsobit smrt desítek, nebo spíš stovek lidí, snažících se na lodích dostat z Libyie do Itálie.

Pro financování svého záměru rozjeli crowdfundingovou kampaň, která byla i díky velkému mediálnímu pokrytí úspěšná. Identitáři získali 141 tisíc dolarů, pořídili loď a začali ji přesouvat do Středozemního moře. Obráncům bílé evropy nepřekáželo ani to, že jejich loď pluje pod vlajkou afrického Džibutska, ani že profesionální námořníci pochází ze Srí Lanky. Ve středu 26. 7. byla loď zadržena v kyperské Famagustě, když 20 Srílanských námořníků prohlásilo, že po nich Identitáři chtěli 10 tisíc euro za to, že je převezou do Itálie. Pět námořníků na Kypru požádalo o azyl. Devět Identitářů bylo zadrženo za převaděčství a falšování dokumentů. Podle některých zdrojů mají být deportováni. Další perličkou je, že kapitánem lodi je bývalý voják Bundeswehru, nyní žijící ve Vidni, Alexander Schleyer. Schleyer má blízko k vídeňským Identitářům a do loňského roku pracoval pro poslance za ultrapravicovou FPÖ Christiana Höbarta. Identitáři už z neúspěchu své akce stihli obvinit neziskovky.

Tímto bychom chtěli pogratulovat přispěvatelům crowdfundingové kampaně k financování cesty Srílanských námořníků do Evropy, popřát posádce hodně štěstí v azylovém řízení a povzbudit Identitáře, aby nadále pluli v nastaveném kurzu.


Aktualizace

Nepříliš povedená „námořní operace“ Identitářů pokračuje. Po odplutí z Kypru loď národovců zjišťuje, že prakticky v žádném z přístavů na obou stranách moře není vítána. Poté, co je odmítli na Sicílii, byl jim, pod tlakem místních, odmítnut přístup i do tuniských přístavů. Vrcholem identitářské komedie ovšem zatím zůstává událost z pátečního (11. 8.) rána, kdy jejich loď C - Star vyslala nouzový signál a informovala vedení EUNAFOR MED (vojenská námořní operace ve Středozemním moři) o selhání strojů. Plavidlem, které Identitáře zachránilo byla ironií osudu loď německé záchraná oprecace Sea - Eye. Identitáři tak vděčí tolik nenáviděným neziskovkám za to, že se vyhnuli osudu tisíců lidí, kteří každý rok ve vodách Středozemního moře utonou.


Další informace můžete nalézt například v tomto článku na serveru The Guardian.